احادیث گهربار از امام علی «علیه السلام» - (( تصویری ))باقی تصاویر در ادامه مطلب ...

ادامه مطلب

iconبرچسب‌ها : امام علی «علیه السلام», احادیث, یاد خدا, نهج البلاغه, حکمت ها, غررالحکم,
 • نوشته شده توسط : میثم طاهری
 • در تاریخ : یکشنبه 24 آبان 1394
 • نظرات()
 • حقوق حکومت و مردم از دیدگاه امام علی(ع)


  گرایش های سیاسی
  بدون شک، همه مسلمانان علاقه دارند که همه ی تحولات سیاسی و اجتماعی در جهان اسلام، بر محور آموزش ها و تعالیم اسلام دور بزند و فرهنگ اسلامی در زمینه ی سیاست و اجتماع حاکم باشد. اما، بسیاری از متفکران و اصحاب قلم، چنین می- اندیشند که دین تنها در قلمرو شخصی مطرح است و شایسته نیست که دین در مسائل سیاسی دخالت کند. از طرف دیگر، استعمارگران یا کسانی که بیشتر در کشورهای غربی تحصیل کرده اند، چنین تبلیغ می کنند که روش سکولاریسم و علمانیت مناسب ترین راه برای زندگی جمعی است. از این رو، مدیریت علمی بر «مدیریت دینی» تقدم و رجحان دارد. به نظر این گروه، اساساً هر جامعه ای که بر مبنای اندیشه های دینی و آموزش های مذهبی اداره می شود، نوعی جامعه ی ارتجاعی و عقب مانده به شمار می رود و اگر هم اعضای جامعه دیندار و دین باور باشند خوش بینانه ترین نظریه این است: مذهب، همواره از یک جامعه ی آرمانی و ایدئولوژیکی سخن می گوید که باید در ذهن ها و اندیشه ها آن را جستجو کرد. هرگز این مدینه ی فاضله نمی تواند در متن حیات و زندگی اجتماعی تحقق یابد.
  این اندیشه بر «غرب محوری» مبتنی است که بیشتر غرب گرایان از آن سخن می گویند. غربیان ادعا دارند که امر «سیاست» همواره بر مدار «مصلحت» و «سود» می چرخد. این امر با مفاهیم و مدعیات دین که اخلاق را در سیاست دخیل می داند سازگاری ندارد.

  ادامه مطلب

  iconبرچسب‌ها : ادیان, مسائل سیاسی, امام علی(ع), قدس شریف, دولت و مردم, حقوق الهی,
 • نوشته شده توسط : میثم طاهری
 • در تاریخ : چهارشنبه 13 آبان 1394
 • نظرات()
 •  رفاه اقتصادی در حکومت مهدوی

   همیشه از امام زمان مان که برایمان  گفته اند، حاصل  گفته ها این بوده که جهان‌ را از گنداب‌ ظلم‌ و جور خارج  می کند و‌ آن‌ را به‌ عدالت‌ و مساوات‌ می رساند‌؛ همان  چیزی كه‌ اصل‌ ایمان‌ بشریت‌ به‌ آن‌ سو معطوف‌ شده‌ است‌  و تمام‌ ادیان‌ در مقابل‌ آن‌ سر خم‌ كرده اند ... جهان امروز، جهان پایمال‌ شدن‌ حقوق‌ انسان‌ها، سلب‌ آزادی های‌ فردی‌، بهره ‌كشی‌ و استفاده‌ ابزاری‌ از زنان‌ و مردان‌ و كودكان‌، گسترش‌ جنگ ها و ویرانی ‌های‌ بسیار و انواع‌ ظلم‌ و ستم ها، احتكار منابع‌ و منافع‌ ارضی‌ است که همگی‌ تحت‌ عنوان‌ قوانین‌ جهانی‌ سازی (جهانی‌ شدن‌)، وضعیت‌ اسفباری‌ را برای جهان‌ امروز پدید آورده‌ است‌.

   صبح ظهور وقتی بندگان خدا از خواب بیدار می ‌‌شوند، دستی بر سر آن ها كشیده می ‌‌شود. به خود می ‌‌نگرند، به دانسته ‌‌ها و قدرت فهم و دریافت عقلی خویش، ناگهان می ‌‌بینند كه نور ایمان در قلب آنان می ‌‌تابد، به درخشندگی خورشید(1) و قدرت و توانی در خویش می بینند، باورنكردنی. هر یك قدرت چهل مرد را پیدا می ‌‌كنند(2). ایمان و توان، اولین هدیه‌‌ هایی است كه از دوست می ‌گیرند.

  ادامه مطلب

  iconبرچسب‌ها : امام زمان, صبح ظهور, تبیان, جهانی‌ سازی, رفاه اقتصادی در حکومت مهدوی, ظهور,
  icon دنبالک ها: سیاست مالی و اقتصادی حکومت حضرت مهدی, اقتصاد در حكومت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف), پیشرفت عظیم اقتصادی و عدالت اجتماعی در حکومت امام زمان (عج), جهانی سازی، عدالت اقتصادی و مهدویت - بخش سوم و پایانی, جهانی سازی، عدالت اقتصادی و مهدویت - بخش دوم, جهانی سازی، عدالت اقتصادی و مهدویت - بخش اول, حضرت مهدی(عج) و آسایش اقتصادی بشر, آثار ظهور امام زمان(عج) چیست؟ (شکوفایی اقتصاد و رفاه اجتماعی), وضعیت اقتصادی جامعه در عصر حکومت امام زمان (ع), ویژگی های اقتصادی زمامداری امام زمان (عج), اقتصاد در عصر ظهور امام زمان (عج),
 • نوشته شده توسط : میثم طاهری
 • در تاریخ : شنبه 9 آبان 1394
 • نظرات()
 • عدالت‌خواهی امام علی(علیه السلام)


    عدالت انواعی دارد و عدالت اجتماعی در اندیشه دینی از چنان جایگاه ویژه‌ای برخوردار است که هیچ امر دیگری با آن قابل مقایسه نیست. این عدالت برخاسته از عدلی کلی است که حاکم بر همه چیز است. عدل به معنای قرار دادن هر چیز در جای خود، مبنای همه امور است و خداوند همه چیز را بر عدل استوار کرده است. قیام همه امور به عدل و استواری همه چیز به آن است. چانچه در حدیث نبوی (صلی الله علیه و آله و سلم) آمده است: «بالعدل قامت السّماوات و الأرض»؛ «آسمان‌ها و زمین به وسیله عدل ایستاده‌اند».

  دوران کوتاه حکومت امام علی(علیه السلام) بهترین مصداق برقراری عدالت در جامعه اسلامی می‌باشد. عدالتی که همگان را برابر ساخت و حقوق را به تساوی تقسیم نمود. جامعه‌ای که در آن سیاه و سفید، عرب و عجم، با یکدیگر تفاوتی نداشتند. هر کس می‌توانست به راحتی حقوق خویش را دریافت کرده و بدون دغدغه به امرار معاش پردازد. سیره امام علی (علیه السلام) بهترین الگو برای هر انسانی است که می‌خواهد عادلانه زندگی نماید. بدین منظور در این مجال به بررسی عدالت اجتماعی در نهج البلاغه، می‌پردازیم.

  ادامه مطلب

  iconبرچسب‌ها : دعوت خدا, امام علی(علیه السلام), عدالت علوی, عدالت اجتماعی, حقوق فقیران,
 • نوشته شده توسط : میثم طاهری
 • در تاریخ : دوشنبه 4 آبان 1394
 • نظرات()
 • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic