مفهوم شناسی دکترین مهدویت

چكیده
میزگردی با نام مفهوم‌شناسی دكترین مهدویت با حضور چند تن از اساتید حوزه و دانشگاه تشكیل گردید كه در آن، موضوع مهم دكترین مهدویت بازخوانی شد. هر یك از اساتید، به گوشهای از مسئله اشاره كردند و به تفسیر و تبیین بیشتر موضوع پرداختند.
در این هم‌اندیشی، به پرسش‌هایی مانند معنای لغوی و اصطلاحی دكترین مهدویت و نقش و موقعیت آن در میان دیگر دكترین‌ها و نظریه‌های كلامی و سیاسی و شیوه راهبردی كردن مسئله، پاسخ داده شد و نیز به تفاوت دكترین با برخی اصطلاحات دیگر هم‌‌چون مكتب، گفتمان و... اشاره گردید، و در مجموع، آشنایی بیشتری درباره این موضوع به دست آمد.
در این مقاله نظرات کارشناسان ذیل در این باره آمده است:
دكتر علی‌رضا صدرا دارای دكترای فلسفه سیاسی و استاد‌یار علوم سیاسی دانشگاه تهران، محقق و پژوهش‌گر عرصه مهدویت كه دارای مقالات و آثار متعددی در این زمینه است.
حجت الاسلام و المسلمین محمد صابر جعفری، دانش آموختة حوزه علمیة قم، نویسنده و پژوهش‌گر در زمینه مهدویت، فارغ‌التحصیل رشتة تخصصی كلام (موسسة امام صادق(ص))، كه معاون پژوهشی مركز تخصصی مهدویت و عضو هیئت تحریریة فصل‌نامة علمی ـ تخصصی انتظار است.
دكتر سید رضی موسوی گیلانی از دانش آموختگان حوزه علمیه قم و دانشگاه در زمینه فلسفه غرب و فلسفه هنر و عضو هیئت علمی دانشگاه است كه در زمینه مهدویت، دارای مقالات و آثاری است و هم اكنون در زمینه مهدویت به تدریس و پژوهش اشتغال دارد.
پورسید‌آقایی: بسم الله الرحمن الرحیم. السلام علی المهدی وعلی آبائه، السلام علی سبیل‌الله الذی من سلك غیره هلك. با سلام و صلوات بر یگانه منجی عالم بشریت و رهایی‌بخش همه انسان‌ها از ظلم‌ها و سیاهی‌ها. سلام بر تنها راه! از این‌كه عزیزان و سروران، دعوت ما را پذیرفتند و قبول زحمت كردند، بسیار متشكرم. امیدوارم كه در این فرصت محدود، بتوانیم گامی در جهت تبیین دكترین مهدویت و ارتقای بیشتر مباحث مهدویت برداریم. همان‌طور كه مستحضرید، مباحث مهدویت، متأسفانه، آن‌گونه كه لازم است، عمیق و كاربردی مطرح نمی‌شود، بلكه بیشتر در سخنرانی‌های عمومی، بی‌رمق و در سطح چند خواب و تشرف برگزار می‌شود. از این‌رو، رسالت خود را در مجلهای كه عهده‌دار مباحث مهدویت و آموزه‌های بالندة آن است، در این دیدیم كه مباحث و معارف مهدوی را در جایگاه شایسته خود‌، به عنوان یك دكترین جهانی و دكترین نظام جمهوری اسلامی، مطرح كنیم. چون به هر‌حال، ما معتقدیم كه مهدویت و معارف بلند و آموزه‌های بالندة آن توان تأثیر‌گذاری و نظریه‌پردازی در عرصه‌های مختلف حیات بشری را دارد. به نظر می‌رسد اگر بخواهیم از آموزة مهدویت در این سطح و گستره استفاده كنیم و آن را در عرصه نظریه‌پردازی به كار بگیریم، اصطلاح دكترین اصطلاح مناسبی باشد. به خصوص این‌كه دكترین تنها یك نظریه انتزاعی نیست، بلكه نظریه‌ای است كه جنبة راهبردی و عملی هم در آن لحاظ شده است.

ادامه مطلب

iconبرچسب‌ها : دكترین مهدویت, دوران غیبت, امامت و عدالت, انتظار, مكتب مهدوی, امام صادق(ص),
  • نوشته شده توسط : میثم طاهری
  • در تاریخ : چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392
  • نظرات()
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic