اقتصاد در عصر ظهور امام زمان (عج) (2) + توضیحات تکمیلی + نکته ها

رفاه و آسایش در عصر ظهور

الف: نزول بركات آسمانی
محصولات كشاورزی عمده ترین عنصر در رونق اقتصاد جوامع بشری محسوب می شود كه خود وابسته و متوقف بر نزولات آسمانی و باران های مناسب فصلی است. طبق تصریح آیات و احادیث شریفه، رعایت تقوا، احكام الهی و اجرای عدالت و برابری و رفع ستم، تبعیض و بیدادگری... نزولات آسمانی را درپی خواهد داشت، لذا در سوره نوح می خوانیم: «سپس گفتیم: از پروردگارتان آمرزش بخواهید كه او آمرزنده است تا از آسمان برای شما پی درپی باران فرستد و شما را به اموال و فرزندان، مدد كند و برایتان بستان ها و نهرها بیافریند».(1)

و در آیه ای دیگر می خوانیم :

«اگر مردم آبادی ها، ایمان آورده و تقوا پیشه ساخته بودند، بركات آسمان و زمین را به روی ایشان می گشودیم» (2)

در عصر ظهور حضرت حجت (عج) با تــوجــه بــه حاكمیت اصـل عـدالـت و بـرابری و اجرای دقیق احكام الهی بركل جهان هستی، رحمت الهی و بركات آسمانی در قالب نزول باران های مناسب فصلی، تجلی بیشتری پیدا خواهد كرد و زمینه رشد محصولات كشاورزی فراهم خواهد شد.

ادامه مطلب

iconبرچسب‌ها : عصر ظهور, حضرت حجت (عج), امام زمان (عج), اقتصاد, مالیات, قائم آل محمد (ص),
icon دنبالک ها: رفاه اقتصادی در حکومت مهدوی, سیاست مالی و اقتصادی حکومت حضرت مهدی, اقتصاد در حكومت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف), پیشرفت عظیم اقتصادی و عدالت اجتماعی در حکومت امام زمان (عج), جهانی سازی، عدالت اقتصادی و مهدویت - بخش سوم و پایانی, انتظار و اقتصاد (5), جهانی سازی، عدالت اقتصادی و مهدویت - بخش دوم, جهانی سازی، عدالت اقتصادی و مهدویت - بخش اول, حضرت مهدی(عج) و آسایش اقتصادی بشر, آثار ظهور امام زمان(عج) چیست؟ (شکوفایی اقتصاد و رفاه اجتماعی), وضعیت اقتصادی جامعه در عصر حکومت امام زمان (ع), انتظار و اقتصاد (2), ویژگی های اقتصادی زمامداری امام زمان (عج), اقتصاد در عصر ظهور امام زمان (عج), انتظار و اقتصاد (4),
 • نوشته شده توسط : میثم طاهری
 • در تاریخ : چهارشنبه 22 آذر 1391
 • نظرات()
 •  انتظار و اقتصاد (5)

  در این مطلب، عنصر «اعتدال» ـ که یکی دیگر از لوازم فعالیت اقتصادی است ـ توضیح داده می‌شود. ما در همه چیز اعتدال را دوست داریم. دوست داریم غذایمان نه شور باشد و نه بی‌نمک. دوست داریم نوشیدنی‌هایمان نه آنقدر گرم باشد که عطش، را رفع نکند و نه آنقدر سرد و یخ، که دندان‌هایمان درد بگیرد. دوست داریم لباس‌هایمان نه آنقدر گشاد باشد که چند نفر دیگر هم در آن‌جا بشوند و نه آنقدر تنگ و چسبان، که اعصاب پوست و استخوان‌هایمان خرد شود! دوست داریم در سخن گفتن، نه آنقدر بلند حرف بزنیم که مخاطبمان، گوشش را بگیرد و نه آنقدر آهسته که چند گوش دیگر هم برای شنیدن قرض کند! نمی‌خواهم بیش از این مثال بزنم؛ زیرا از هر پنجره‌ای که به زندگی نگاه کنیم، می‌بینیم اعتدال زیباترین است. البته شعار دادن و دوست داشتن، ملاک نیست؛ بلکه آن‌چه اهمیت زیادی دارد عمل کردن‌هاست.
  اعتدال یعنی دوری از کندی و تندی؛ یعنی با ملاک‌های انسانی زیستن، نه آنقدر آهسته بروی که انرژی و سوختت تمام شود و نه آنقدر تند و با عجله، که پایت بشکند. اعتدال یعنی نرفتن به مسیر خاکی، نگذشتن از خط قرمزها و حرکت در وسط جادة زندگی.
  در این نوشتار، قصد داریم که اعتدال را در امور اقتصادی و کسب روزی بررسی کنیم. 
  بی‌کاری و بی‌گاری
  من به عنوان نان‌آور خانه چه وظیفه‌ای دارم؟غذایی که به فرزندم می‌دهم، از چه راهی باید تأمین بشود؟ تا چه اندازه لازم است به دنبال روزی بروم؟

  ادامه مطلب

  iconبرچسب‌ها : اعتدال, فعالیت اقتصادی, انتظار و اقتصاد, پیامبر رحمت, ازدواج, شیطان, انتظار,
  icon دنبالک ها: انتظار و اقتصاد (4), انتظار و اقتصاد (3), انتظار و اقتصاد (2), انتظار و اقتصاد,
 • نوشته شده توسط : میثم طاهری
 • در تاریخ : شنبه 18 آذر 1391
 • نظرات()
 •  انتظار و اقتصاد (4)

  «توکل» به معنای «وکیل گرفتن» در کاری و «اعتماد» به وکالت او می‌باشد[1] و یکی از پایه‌های استوار زندگی پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم و مؤمنین واقعی است که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.[2]
  برای روشن شدن اهمیت توکل، هر کس می‌تواند قرآن را بردارد و با دقت به دنبال آیاتی بگردد که در آن بر مفهوم توکل تأکید شده است؛ تو هم می‌توانی این کار را انجام دهی!
  می‌دانم می‌خواهی چیزی بپرسی؛ می‌خواهی بگویی در این که توکل باشد، حرفی نیست، اما توکل چیست؟ از کجا باید خرید؟ چقدر بابتش هزینه کنیم؟ در کجاها می‌توان از آن استفاده کرد؟ آیا اگر توکل داشته باشیم، دیگر نیازی به کار و تلاش نیست یا اینکه هر دو باید در کنار هم باشد؟ آیا آنها که با جایی قرارداد بسته‌اند و حقوق مشخصی دارند، نیازی به توکل ندارند و یا اینکه هر کسی در هر پست و مقام و شغلی که هست، باید توکل کند؟
  معمولاً همة انسان‌ها، چه آنها که سر و کارشان با دین و مذهب است و چه آنها که زندگیشان رنگی از دین ندارد، وقتی با مشکلی مواجه شوند و احتمال دهند که خود، قادر به حل و فصل آن نیستند، به سراغ افرادی می‌روند که در حل آن مشکل، تخصص دارند. ضمن این که از میان افراد آن گروه، فردی را انتخاب می‌کنند که نسبت به دیگران برتری داشته باشد.

  ادامه مطلب

  iconبرچسب‌ها : اعتماد, مذهب, انتظار و اقتصاد, ابلیس, کربلا, انسانیت, منتظر,
  icon دنبالک ها: انتظار و اقتصاد (3), انتظار و اقتصاد (2), انتظار و اقتصاد,
 • نوشته شده توسط : میثم طاهری
 • در تاریخ : شنبه 18 آذر 1391
 • نظرات()
 •  انتظار و اقتصاد (3)

  بالاتر از عبادت

  مفهوم عبودیت بر پایه سه عنصر بنا شده است؛ بنابراین هر عملی که دارای این سه عنصر نباشد، عبودیت نیست و ارزش‌ساز نخواهد بود، هر چند بتوان نامش را عبادت گذاشت. آن عناصر سه‌گانه عبارتند از: 1. نیت 2. سنت 3. اهمیت.
  خوب است به وسیلة اینها، عبادت خود را به عبودیت تبدیل کنیم؛ چرا که آنچه خریدار دارد و باعث نزدیکی به خداوند می‌شود، عبودیت در عمل است، نه عبادت؛ چون «لاعمل الا بالنیة و لا نیة الا باصابة السنة؛1 عمل بدون نیت، معنا و حقیقتی ندارد و نیت هم بدون برخورداری از سنت و هماهنگی با احکام و آداب، محقق نخواهد شد.»
  عبودیت این است که همچون مرده در برابر غسال، هیچ حرکتی از خودت نداشته باشی و هیچ انگیزه‌ای جز از ناحیه امر و تکلیف در تو حاصل نشود؛ در نتیجه به اندازه‌ای حرکت می‌کنی که تو را وادار کرده و به تو دستور داده باشند و این حقیقت «نیت» است.
  هر کس به اندازه نیتش بهره‌‌مند می‌شود، و نیت‌ها، به اندازه معرفت و بینش‌ها، صعود و سقوط دارند.2
  علاوه بر نیت، «سنت الهی» هم در عبودیت شرط است. این کافی نیست که به خاطر خدا و با نیت الهی حرکت کنی، بلکه حرکت تو باید مطابق نقشه و مسیری باشد که برای تو ترسیم شده و مطابق عادات و احکام و سنتی باشد که خالق تعیین کرده است.

  ادامه مطلب

  iconبرچسب‌ها : عبودیت, انتظار و اقتصاد, رسول‌الله, سلیمان, جمکران, عبادت, نماز,
  icon دنبالک ها: انتظار و اقتصاد (2), انتظار و اقتصاد,
 • نوشته شده توسط : میثم طاهری
 • در تاریخ : شنبه 18 آذر 1391
 • نظرات()
 •  انتظار و اقتصاد (2)

  میوه‌های شیرین
  اگه نگاه ژرف معصومین علیهم السلام  پیرامون فواید کسب و کار را طالب باشیم، با جستجو در گلستان روایات، برایمان روشن می‌شود که کار و تلاش، علاوه بر تأمین معیشت، فواید دیگری نیز دارد. اکنون برخی از این ثمرات را مطرح می‌کنیم.

  میوه اول : عافیت

  کار، مایه آرامش روح است و رشد روحانی انسان را به دنبال خواهد داشت. در سایة کار و با برطرف کردن نیازهای مادی و تأمین معاش، بسیاری از اضطراب‌ها و نگرانی‌ها از انسان دور می‌شود.
  حضرت علی علیه السلام  به نقل از رسول امین صلی الله علیه و آله و سلم  می‌فرماید: «اگر انسان به تأمین بودن نیازش مطمئن باشد، آرام می‌گردد».1 ناگفته پیداست در صورتی انسان به این مهم دست می‌یابد، که اهل حرکت باشد. چرا که هر جنبش و جوششی، رویشی به دنبال دارد.
  در این باره امام صادق علیه السلام  می‌فرماید: «کسی که از کار کردن عارش نشود و خجالت نکشد، زحمتش کاهش می‌یابد و فکرش آسوده می‌گردد و خانواده‌اش هم به روزی خود می‌رسند».2
  علاوه بر این، کار و فعالیت باعث تندرستی و صحت انسان شده و در مقابل، بیکاری ـ در عین اینکه خودش، نوعی مرض است ـ بیماری را نیز در سطح بدن، گسترش می‌دهد.
  پیامبر اعظمصلی الله علیه و آله و سلم  در این باره می‌فرماید: «تندرستی ده جزء دارد که نه جزء آن در کار و تلاش برای به دست آوردن مخارج زندگی است و تنها یک بخش آن در امور دیگر است».3

  ادامه مطلب

  iconبرچسب‌ها : کسب روزی, انتظار و اقتصاد, تلاش, پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم, قیامت,
  icon دنبالک ها: انتظار و اقتصاد, سیاست مالی و اقتصادی حکومت حضرت مهدی, اقتصاد در حكومت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف), پیشرفت عظیم اقتصادی و عدالت اجتماعی در حکومت امام زمان (عج), جهانی سازی، عدالت اقتصادی و مهدویت - بخش سوم و پایانی, جهانی سازی، عدالت اقتصادی و مهدویت - بخش دوم, جهانی سازی، عدالت اقتصادی و مهدویت - بخش اول, حضرت مهدی(عج) و آسایش اقتصادی بشر, آثار ظهور امام زمان(عج) چیست؟ (شکوفایی اقتصاد و رفاه اجتماعی), وضعیت اقتصادی جامعه در عصر حکومت امام زمان (ع), ویژگی های اقتصادی زمامداری امام زمان (عج), اقتصاد در عصر ظهور امام زمان (عج),
 • نوشته شده توسط : میثم طاهری
 • در تاریخ : شنبه 18 آذر 1391
 • نظرات()
 •  انتظار و اقتصاد

   صبحگاهان، آفتاب زده، و نزده پاشنة درها که فقط چند ساعتی نچرخیده بودند و خستگی در می‌کردند، می‌چرخند و درهای بسته باز می‌شوند. افرادی شال و کلاه کرده، با سرعت هر چه تمام‌تر از خانه خارج شده و پس از عبور از کوچه‌ها، خود را به خیابان اصلی رسانده و هر کس طبق نقشه کاری خود، به جایی می‌رود.

   با اندک دقتی در می‌یابیم که زندگی و آسایش ما در گرو زحمات تک تک آنها است. پس ما هم باید حرکت کنیم؛ اما کار ما باید «تحرک» داشته باشد نه «تنوع»؛ که تنوع، شکل عوض کردن و بزک کردن است و از کارهای شیطان؛ ولی تحرک، رفتن به سوی مقصد است. شناسایی این جاده پر پیچ و خم ـ که در میان راه‌های غلط‌انداز شیطانی قرار گرفته ـ نیاز به راهنما دارد. ما باید حرکت خود را با علائم و الگوهای حقیقی جهت دهیم ـ تا تلف نشویم.

   «انتظار و اقتصاد» ترسیم‌گر گوشه‌ای از آداب و رسومی است که انسان‌های برگزیده هستی، یعنی معصومین علیهم السلام در کسب روزی به آن پایبند بودند و یک منتظر نیز باید چنین باشد.

   به رنگ طبیعت

   نمی‌دانم چه بهانه‌ای برای کار نکردن و از زیر کار در رفتن می‌توان داشت؟ چگونه می توان نشست و چشم به دست‌رنج دیگران داشت؟ چگونه طبیعت را با رنگ‌ها و شکل‌های مختلفش ببینیم، و بدانیم که آنها در حال حرکت و تلاش و کوشش هستند، اما ما تلاش و تحرکی نداشته باشیم. چگونه از دیدن خاک شرمنده نشویم؛ چرا که خاک، زمینة رویش گیاهان و درختان شده، ولی ما رویش و جنبشی نداشته‌ایم.

  ادامه مطلب

  iconبرچسب‌ها : رسول امین صل الله علیه و آله وسلم, انتظار و اقتصاد, منتظر, حضرت ولی‌عصر عجل الله,
  icon دنبالک ها: سیاست مالی و اقتصادی حکومت حضرت مهدی, اقتصاد در حكومت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف), پیشرفت عظیم اقتصادی و عدالت اجتماعی در حکومت امام زمان (عج), جهانی سازی، عدالت اقتصادی و مهدویت - بخش سوم و پایانی, جهانی سازی، عدالت اقتصادی و مهدویت - بخش دوم, جهانی سازی، عدالت اقتصادی و مهدویت - بخش اول, حضرت مهدی(عج) و آسایش اقتصادی بشر, آثار ظهور امام زمان(عج) چیست؟ (شکوفایی اقتصاد و رفاه اجتماعی), وضعیت اقتصادی جامعه در عصر حکومت امام زمان (ع), ویژگی های اقتصادی زمامداری امام زمان (عج), اقتصاد در عصر ظهور امام زمان (عج),
 • نوشته شده توسط : میثم طاهری
 • در تاریخ : شنبه 18 آذر 1391
 • نظرات()
 • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات