تبلیغات
یا مهدی (عج) تا کی انتظار

دكترین مهدویت و جهانی‌شدن

چكیده

اصل اندیشه مهدویت و وجود موعودی برای اصلاح جهان را تنها آیین اسلام طرح نکرده، بلكه خدای متعال این بشارت را به همه انبیا داده است. تمامی ادیان توحید منادی این اندیشه بوده و آینده جهان را از آن صالحان خوانده و حاكمیت عدالت را بر سراسر گیتی، حتمی دانسته‌اند.
این مقاله در راستای پرداختن به مقوله دكترین مهدویت و جهانی شدن، ‌ابتدا با طرح این مطلب كه مصلح‌جویی و جهانی شدن یك حكومت عادل و كامل، ایده‌ای فرا‌جهانی است، به بیان برخی آرا و اندیشه‌های دانش‌مندان و عالمان اسلامی و غیر اسلامی می‌پردازد. سپس با بحث و بررسی اجمالی دو مقوله مهدویت و جهانی شدن، دكترین مهدویت و جهانی شدن را تعریف می‌کند.

مقدمه

رسول خدا(صلی الله علیه وآله)فرمود:یخرج ناس من المشرق فیوطئون للمهدی سلطانه.
مهدویت تنها راه فراروی انسان معاصر و آخرین كشتی نجات جهان پرآشوب و به غرقاب افتاده امروز است.
امروز بشر بیش از همیشه تاریخ تشنه و نیازمند نجات‌بخشی است كه با ظهور خود ستم را ریشه‌كن كند و جهان را سرشار از عدل و قسط سازد.
مهدویت آخرین كورسوی امید در دل شب‌های سرد و دیجور و تنها فریاد دعوت و صیحه بیداری در متن نخوت‌های هزارتوی آخرالزمان است.
دكترین مهدویت، ‌روی‌کردی تازه به آموزه‌های بالنده مهدویت، روی‌کردی نظریه‌پردازانه و عمیق است. همان اكسیر حیات بخش و نجات‌دهنده بشر از بن‌بست‌ها و ظلم و ستم‌هاست. دكترین مهدویت همان روی‌کرد به باور ظهور مصلح و منجی‌ای كه با حكومت عالم‌گیر خود به درمان همه دردمندان و رنج‌دیدگان می‌پردازد.

ادامه مطلب

iconبرچسب‌ها : مهدویت, Globalization, مهدی‌باوری, جهانی‌شدن, ظهور, موعود, امام مهدی(عج),
  • نوشته شده توسط : میثم طاهری
  • در تاریخ : دوشنبه 15 خرداد 1391
  • نظرات()