انتظار و اعتقاد به منجی

 انتظار در لغت به معنی چشم داشت و چشم به راه بودن و نوعی امید به آینده داشتن است. نتیجه ای که از معنای لغوی «انتظار» به دست می‌آید این است که اگر کسی کار خیر و شایسته ای انجام داده، منتظر است تا روزی فرا رسد و پاداش کار خیرش را دریافت کند و اگر کسی عمل زشت و ناهنجاری انجام داده، منتظر کیفر آن است.
انتظار در اسلام- به ویژه مذهب تشیع- عبارت است از ایمان استوار بر امامت و ولایت حضرت ولی عصر (عج) و امید به ظهور مبارک آن حجت الهی و آغاز حکومت صالحان.
انتظار فرج در اسلام، در واقع نوعی آمادگی است، آمادگی برای پاک شدن و پاک زیستن، آمادگی برای حرکتی مستمر و دائم، توأم با خودسازی و دگرسازی و زمینه سازی و سرانجام، آمادگی برای شرکت در نهضت عظیم حضرت مهدی (عج) که آغاز آن ظهور حضرت و پایان آن، شکست تاریکی و ظلم و نتیجه‌ی آن، برپایی حکومت عدل الهی است.
انتظار ظهور منجی موعود یک عقیده‌ی عمومی و مشترک است و اختصاص به یک قوم و ملت و دین ندارد. ادیان و مذهب گوناگون که در جهان حکومت می‌کنند، عموماً ظهور او را خبر داده‌اند، اگر چه در اسم او اختلاف دارند.
اعتقاد به منجی و موعود جهانی یک اشتیاق و میل باطنی است، اسلام و ادیان دیگر نیز، با وعده‌ی ظهور منجی بزرگ، این خواسته و شوق درونی را بی پاسخ نگذاشته و به نوعی این عطش را زنده و تازه نگه داشته‌اند.
علی رغم تحریف کتاب‌های دینی ادیان گذشته، در بخش‌های زیادی از آن‌ها، به نمونه‌هایی از نویدهایی که توسط انبیای الهی (ع) به تمام امت‌هایشان رسیده است؛ برمی خوریم.
در کتب عهد عتیق (تورات و ملحقات آن، زیور حضرت داود) و کتب عهد جدید (اناجیل چهارگانه و ملحقات آن) و کتاب‌های مقدس آیین‌های زرتشت، بودا، هند و... که رهبران آن‌ها خود را پیامبر آسمانی معرفی کرده‌اند، مباحث زیادی در زمینه‌ی منجی موعود جهان بیان شده است، که در جای خود خواهد آمد.

ادامه مطلب

iconبرچسب‌ها : منجی موعود, ظهور, انتظار, حضرت بقیه الله الأعظم, ولی عصر (عج), القاب,
  • نوشته شده توسط : میثم طاهری
  • در تاریخ : سه شنبه 15 اسفند 1391
  • نظرات()
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات