آزادی در دکترین مهدویت

 چكیده

آزادی، از مفاهیم کلیدی و از خواسته های اصلی بشر در حوزه سیاست و جامعه‌شناسی تلقی میگردد و در عصر جدید، انتظار میرود این مفهوم در پیدایش هر حكومتی تضمین شود. از این‌رو این مقاله می‌کوشد تا به ارتباط میان حکومت مهدوی و مقوله آزادی بپردازد و بیان نماید که در جامعه مهدوی آزادی انسان تا چه مقدار تحقق مییابد.
ناگزیر پیش از ورود به این بحث چند مقدمه مطرح میشود:
1. بررسی جایگاه آزادی در گفتمان مهدویت، دقت در این باره را می طلبد که مهدویت در حال حاضر برای ما در جایگاه و منزلت غیب است. لذا بررسی و مطالعه و به خصوص تئوریزه‌کردن آن، می بایست بعد از تحقق عینی آن صورت پذیرد، چرا که تئوریزه ساختن هر جریان اجتماعی‌ـ سیاسی آن‌گاه امکان‌پذیر است که از بوتة آزمایش و از چالشهای درگیر با آن بگذرد و به طور شفاف و بیپیرایه خود را بنماید.
پس بررسی و مطالعه دکترین مهدویت، ناگزیر مراجعه به متون دینی مربوبط با موضوع را می طلبد.
الف) از آنجا که حضرت امام زمان(عج) از قرآن، سنت نبوی و سیرة علوی تخطی نمیکند، در این مطالعه به همین سه منبع و مرجع بسنده شده است.
ب) از آنجا که بین عالم تکوین (جهان خلقت) و عالم تشریع (مکتب) ارتباطی تنگاتنگ برقرار است و فهم هر کدام، فهم دیگری را میطلبد، رسیدن به چشماندازی از دکترین مهدویت، تنها با مراجعه به متن مکتوب به حروف، منقوش به عناصر مادی در عالم خلقت ممکن خواهد شد؛ چرا که جهان خلقت، ظهور علم، اراده، صفات و اسمای الهی است.

ادامه مطلب

iconبرچسب‌ها : مهدویت, انتظار, ظهور, حضرت امام زمان(عج), دکترین مهدویت, آزادی,
  • نوشته شده توسط : میثم طاهری
  • در تاریخ : جمعه 15 دی 1391
  • نظرات()
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic