" سبک زندگی اسلامی " در نهج البلاغه


کارگاه آموزشی سبک زندگی اسلامی در نهج البلاغه ، با عنوان « حریم داری ، مرزبانی ، تقوی پیشگی» ویژه اعضای هیات علمی ، در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد. بنا بر گزارش دفتر هم اندیشی استادان دانشگاه ، این کارگاه که در آستانه میلاد مسعود ، گوهر آفرینش ، آخرین حجت الهی وتبیین گر قرآن درروز پنجشنبه 22/3/93 در سالن جلسات میهمانسرای دانشگاه و با حضور استاد مصطفی دلشاد تهرانی برگزار گردید، ابتدا ، امین فتحی دبیر هم اندیشی استادان دانشگاه ، ضمن اشاره به مبنای نیازمندی انسان به دو عنصر: قرآن(کتاب الهی) و تبیین آن (سنت)،بر اساس آیه شریفه (و انزلنا الیک الذکر لتبین للناس ما نزل الیهم-نحل/44 ) ، تبیین گری خلفای معصوم پیامبر(ص) را در امتداد تبیینهای رسول اعظم (ص) دانسته و نهج البلاغه را مصداق روشنی از تبیینهای کاربردی امام متقیان حضرت علی(ع) ذکر کردند که امیرالمومنین(ع) آن را در موقعیتهای مختلف اجتماعی بیان نموده اند. سپس پژوهشگر معارف علوی جناب استاد دلشاد تهرانی به بیان دیدگاه خود پیرامون موضوع کارگاه پرداختند. وی در این نشست بیان داشتند:

  امام علی(ع) ، نتیجه تربیت نبوی(ص)

  اگر قرآن را میزان و پیامبر اکرم(ص) را تبیین کننده قرآن بدانیم می‌بینیم که حاصل قرآن و حاصل تربیت نبوی در حضرت علی(ع) جمع شده‌است و تمام چیزی که در قرآن مطرح است در حضرت علی(ع) می‌توان دید .
  وی افزودند: امام علی(ع) در اوج معارف گوناگون اندیشه قرار گرفته است ، لذا حوزه معارفی نهج البلاغه بی نظیر است و در هر صفحه آن معارف گوناگونی بیان شده است . و یکی از ویژگی های نهج البلاغه این است که در هرموضوع ورود کنیم، راه های نو و رساننده به مقصد پیش پای ما قرار می‌گیرد، به عنوان مثال حضرت علی(ع) در امور حکومتی و اداره جامعه معتقدند اگر حکومت ، دولت ، سازمان و یا شخصی دروغ بگوید و پنهان کاری کند قطعا فساد هم در آن جامعه خواهد بود لذا مسوولان باید همه امور جز اسرار نظامی را مانند صحرا جلوی چشم مردم قرار دهند. اگر از کاری که کرده ایم ترسی نداریم چرا باید پنهان کاری کنیم؟ دلشاد‌تهرانی با تأکید بر ضرورت وجود وسیله سنجش در کار‌ها و اعمال انسان در زندگی روز‌مره، عنوان کرد: اینکه انسان کاری انجام دهد و آن را خوب و صحیح بداند کفایت نمی‌کند چراکه انسان معمولاً تمایل دارد که بدترین شیوه عمل کردن را بهترین ببیند که به این رفتار در قرآن نیز اشاره شده است و این نگاه ممکن است در سیاست و حکومت نیز باشد .

  گفتار و کردار امام علی(ع) ، میزان و معیار اعمال و برنامه های زندگی

  دلشادتهرانی با اعلام اینکه در زیارت امیرالمؤمنین(ع) نیز «سلام بر میزان اعمال» را قرائت می‌کنیم، افزود: با امیرمؤمنان باید از سر میزان روبرو شویم زیرا هر کس هر عملی انجام دهد می‌تواند با علی(ع) بسنجد .

  وی تأکید کرد: می‌توانیم به سراغ اندیشه، سیرت، راه و رسم و اعمال حضرت علی(ع) برویم و آن را به روش علمی استخراج کرده تبدیل به میزان کنیم. این میزان و سنجش باید در همه امور از قبیل، مدیریت، سیاست، حکومت، عدالت، قضاوت، روابط اجتماعی و غیره باشد چرا که چیزی که در زندگی باید جدی گرفته شود میزان است و امیر‌المؤمنین(ع) بهترین و کامل‌ترین میزان است .

  مدیریت یکی از مهمترین اندیشه و سیره حضرت علی(ع)

  دلشادتهرانی یکی از مهمترین اندیشه و سیره حضرت علی(ع) را مدیریت عنوان کرد و افزود: حضرت علی(ع) معتقد است، اگر مدیریت حل شود همه چیز حل می‌شود چراکه لازمه درست شدن فرهنگ، اقتصاد، سیاست، حکومت، قضاوت، رفتار اجتماعی و غیره درست شدن مدیریت است.

  ضرورت استفاده از روش تربیت اسلام و نهج‌البلاغه در تربیت فرزندان

این مدرس دانشگاه در ادامه ضمن اشاره به اینکه اندیشمندانی که تا کنون از اخلاق تعریف کرده اند متاثر از ارسطو بوده اند در تعریف اخلاق در نهج البلاغه گفتند: در واژه اخلاق دو عنصر وجود دارد : یکی به راحتی و سادگی انجام گرفتن و دیگری به اندازه بودن .

  وی به ضرورت استفاده از روش تربیتی اسلام و نهج‌البلاغه در تربیت فرزندان تأکید کرده و افزودند: ضعفی که در نظام تربیتی داریم این است که فرزندان‌مان را با کرامت بار نمی‌آوریم ، لذا ارزش خود را نمی‌دانند .

  ده اصل زیستی مسلمان در نهج البلاغه

  این مدرس دانشگاه عنوان کرد: حضرت علی(ع) اعتقاد به دید افق دور دارد و بالاترین دید و نگاه را بینش و ارزش‌ها می‌داند که گرایش به نظم، گرایش به مرزبانی، تقوا پیشگی، پروا‌پیشگی، حریم داری، و ...از بینش نشأت می‌گیرد .

  دلشادتهرانی در ادامه ، اصل مرزبانی، حریم داری و پرواپیشگی، اصل پایبندی به کیفیت استخدام ، اصل اعتدال و میانه‌روی، اصل صداقت، اصل پایبندی به عهد و پیمان و اصل عدالت، اصل پارسایی، اصل تکریم، اصل پاسداشت حقوق و اصل رفق و مدارا را، 10 فرمان در زیست مسلمان از نگاه نهج‌البلاغه و حضرت علی(ع) عنوان کرد .

  لازم به ذکر است که این کارگاه با همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه و جهاد دانشگاهی برگزار شده بود.

منبع : دانشگاه محقق اردبیلی

iconبرچسب‌ها : حضرت علی(ع), نهج‌البلاغه, تربیت نبوی(ص), سبک زندگی اسلامی, قرآن, مسلمان,
icon دنبالک ها: آثار همدلی و هم‌زبانی در نهج البلاغه/ توصیه های امام علی ـ علیه السلام, مشخصه‌های سبک زندگی قرآنی بر اساس نامه 31 نهج البلاغه,
  • نوشته شده توسط : میثم طاهری
  • در تاریخ : چهارشنبه 18 شهریور 1394
  • نظرات()
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic