وظایف منتظران (ضرورت شناخت حقیقی امام) - بخش اول

به قلم دانشجوی شهید حضرت حجت الاسلام والمسلمین نعمت الله پیغان(از شهدای مظلوم فاجعه تروریستی تاسوكی)
......................................
با توجه به آیات و روایات زمان ظهور آخرین منجی فرا می رسد و این وعده الهی است برای بندگان و چون وعده و خواست الهی است لذا هیچ گونه خطا و خلف وعده در آن راه ندارد. اما این که زمان حضور و ظهور کی باشد هیچ کس از آن آگاهی ندارد. برای این که انسان­ها از این آزمایش الهی سربلند بیرون بیایند با جستجو در آیات و روایات مشخص می­شود که یکسری وظایف برای بندگان در راستای ظهور حضرت بر شمرده شده و لذا با این توجه ضرورت دارد که انسان­ها به وظایف و اعمالی که برای این دوره اشاره شده توجه بیشتری نموده و زمینه ظهور آخرین منجی را فراهم آورند. نوشته حاضر تلاشی است در جهت بر شمردن وظایف منتظران امید می­رود مورد استفاده منتظران آن حضرت قرار گیرد. 

اولین و مهمترین وظیفه­ای که هر شیعه منتظر در مورد امام خویش دارد بدست آوردن معرفت و شناخت نسبت به آن امام است و در روایات متعدد به این مطلب تصریح شده است از جمله پیامبر اسلام (ص) که فرموده­اند: «هر کس بمیرد و امام زمانش را نشناسد و به جاهلیت مرده است[1] پس در هر عصری شناخت امام آن زمان امری لازم و ضروری است و پس از آن اطاعت از امام واجب می­شود در زیارت آل یاسین می خوانیم: «خدایا! درود بنویس بر ولی خود و فرزند اولیائت، که اطلاعت آنها را بر خلق لازم و فرض گردانیدی و حق آنها را واجب کردی»[2]و هر کس که اطاعتش واجب باشد باید صفاتش را شناخت تا با شخص دیگری که به دروغ مقام او را مدعی است اشتباه نشود، بنابراین شناخت و دانستن صفات حضرت واجب می باشد.

پس شناخت امام لازم است و این شناخت جز به دو امر حاصل نمی­شود:

اول : شناخت شخص امام علیه السلام به نام و نسب.

دوم شناخت صفات و ویژگی های او.

هنگامی که شناخت و معرفت درباره آن حضرت کسب شد باید امامت و پشوایی آن حضرت را به طور کامل مورد قبول واقع شود، در روایات متعدد انسان بر حذر داشته شده از اینکه امامت حضرت مهدی را انکار نماید، چنان که در حدیث آمده که: «مَن کَذَّبَ بِالمَهدِی فَقَد کَفَر»[3]هر کس حضرت مهدی (عج) را تکذیب نماید کافر شده است‏ و نیز در حدیثی دیگر است: «مَن اَنکرَ خُرُوجَ المَهدِی فَقَد کَفَرَ بِما اُنزِلَ عَلَی محمد»[4]؛ بدین معنی که هر کس خروج حضرت مهدی (عج) را انکار نماید پس همانا کافر گشته است به آنچه بر حضرت محمد (ص) فرود آمده است.

مفهوم انتظار

در معانی انتظار آمده است: انتظار یعنی «چشم­داشتن و چشم به راه بودن. چشم­داشت یک تحول، یک رویداد خوب، یک گشایش و ... یا چشم به راه آینده مطلوب، یک عزیز سفر کرده و یا یک منجی»[5] و به این معنا انتظار مفهومی است که با نهاد همه انسان­­ها عجین شده است و می توان گفت که همه انسان­ها به نوعی منتظرند.

انتظار امید به آینده را در انسان زنده نگه می­دارد و انسان را وادار به حرکت و تکاپو و تلاش می­نماید. اگر انتظار نبود امید معنی نداشت از این رو است که در روایتی از پیامبر آمده است: «امید برای امت من مایه رحمت است و اگر امید نبود هیچ مادری فرزندش را شیر نمی­داد و هیچ باغبانی درختی نمی­کاشت»[6].

با توجه به اهمیت انتظار و نقش امید بخش این مفهوم در زندگی، تلاش مکتب اسلامی از یک سو فضیلت بخشیدن به انتظار گشایش و امید به آینده و از سوی دیگر نکوهش یأس و ناامیدی و از بین بردن کسالت و دلسردی در جامعه اسلامی می­باشد. چنان که قرآن کریم ناامیدی از رحمت خدا را از ویژگی­های کافران بر شمرده است و می فرماید: «لا یَایْئَسُ مِن رَّوحِ اللهِ اِلَّا القَومُ الکَافِرُونَ»[7]؛ در واقع در اینجا ناامیدی که از آن به کفر یاد شده همان دلسردی و ناامیدی از حرکت و تکاپو که نیاز انسان و جامعه انسانی است می­باشد. این آیه انسان را دعوت به تلاش و حرکت می­کند و در واقع مهمترین نکته آیه حرکت و تلاش و امید است.

انتظار فرج نیز با توجه به آیات و روایات دارای همین ویژگی­ها است. انتظار فرج امید به آینده و حرکت و تلاش انسان­ها را برای ساختن جامعه ای خوب نوید می دهد.

 محبت و مودّت

با اینکه محبت همه ائمه واجب است ولی دو ویژگی سبب محبت خاص شده:

1- چیره شدن دین و غالب گردیدن مسلمین بر کافرین به دست آن حضرت.

2-   آنچه در برخی روایات آمده که آن حضرت بعد از امیرالمؤمنین و امام حسن و امام حسین علیهم السلام از سایر ائمه افضل است.

هر کس محبتش واجب و نیکو است سزاوار است که او را محبوب نمود. سخنی از امام صادق در کتاب روضه کافی صریحاً بر این مطلب دلالت می کند که حضرت فرمودند: «خداوند رحمت کند بنده­ای را که ما را نزد مردم محبوب نماید و ما را در معرض دشمنی و کینه توزی آنان قرار ندهد، همانا به خدا سوگند اگر سخنان زیبای ما را برای مردم روایت می­کردند به سبب آن عزیزتر می­شدند و هیچ کس نمی­توانست بر آنان وصله­ای بچسباند ولی یکی از آنان کلمه ای را می­شنود پس ده تا از پیش خود بر آن می­افزاید.»[8]

مجالس ذکر فضایل و رعایت ادب

برپا نمودن مجالسی که حضرت ولیعصر (عج) در آنجا یاد شود و مناقب و فضایل آن حضرت ترویج و منتشر گردد، موجب ترویج دین خداوند و یاری نمودن نیکی، تقوی، تعظیم شعائر الهی و نصرت ولی الله است و همچنین امام صادق علیه السلام فرمودند: «یکدیگر را دیدار کنید که در دیدارتان زنده شدن دلهایتان و یادآوری احادیث ما هست و احادیث ما، شماها را نسبت به یکدیگر مهربان می­سازد که اگر آنها را به کار گیرید رستگار شده و نجات یافته­اید و هر گاه آن ها را ترک گوئید گمراه شده و هلاک می­گردید، پس به آنها عمل کنید که من نجات شما را ضمانت می­کنم.»[9]


حضور یافتن و نشستن در این گونه مجالس از ارزش بالایی برخوردار است، چنان که امام رضا علیه السلام می­فرماید: «هر کس در مجلسی بنشیند که امر ما در آن زنده می گردد دلش نخواهد مرد، روزی که دلها می­میرند.»[10]


باید گفت برپا نمودن این مجالس در برخی زمان ها واجب است، مانند زمانی که مردم در معرض انحراف و گمراهی باشند و برپایی این مجالس سبب جلوگیری از هلاکت دینی آنان و مایه ارشاد و راهنمایی ایشان به راه هدایت گردد.

خداوند متعال می فرماید: «وَ مَن یُعَظِّم شَعَائِرَ الله فَإنِّها مِن تقوی القلوب»[11]، هر کس شعائر خداوند را بزرگ و محترم دارد این کار نشانه تقوای دلها است، در کتاب مرآه الانوار از امیرالمؤمنین علیه السلام بطور مرسل روایت کرده که فرمود: «نحن الشعائر و الاصحاب» یعنی: مائیم شعائر و اصحاب.

رعایت ادب درباره امام معصوم بسیار زیاد سفارش شده و عنوان شده مؤمن، باید با القاب شریف و مبارک حضرت را یاد کند، مانند: حجت، قائم، مهدی، صاحب الزمان و ...

در زمینه برخواستن برای تعظیم شنیدن نام مبارک حضرت، بالاخص اگر آن نام مبارک «قائم» باشد، لازم و ضروری دانسته شده است. در این زمینه روایت است: «روزی حضرت صاحب الزمان علیه السلام در مجلس امام صادق علیه السلام یاد شد، پس امام صادق بخاطر تعظیم و احترام اسم آن حضرت بپا ایستاد.»[12]

سلام و طلب خیر خواهی

در هر روز بالاخص در روز دوشنبه و پنج شنبه که اعمال عموم خلایق بر آن حضرت عرضه شود[13] باید سلام کرد.

در زیارت آل یاسین خیرخواهی برای آن والا مقام را این گونه از خدا طلب می کنیم: «اَللَّهُم انصُرهُ وَ انتَصِر بِهِ لِدِینِکَ»[14]، خدایا! یاری نما او را و یاری کن بوسیله او دینت را و باز هم در همین زیارت می خوانیم: «اَللَّهم اَعِذهُ مِن شَرِّ کُلِّ باغٍ وَ طاغٍ وَ مِن شَرِّ جَمِیعِ خَلقِکَ وَاحفَظهُ مِن بینِ یَدَیهِ وَ مِن خَلفِهِ وَ عَن یَمِینِهِ وَ عَن شِمالِهِ ...»[15] ، خدایا! پناه ده او را از شر هر متجاوز و سرکش و از شر همه خلق خود و نگهدار او را از پیش رو و از پشت سر و طرف راست و از طرف چپ.

هدیه ثواب نماز به حضرت

مؤمن می تواند نماز مخصوص به عنوان هدیه به آن حضرت علیه السلام یا به یکی از ائمه بجا آورد و هیچ حدّ، وقت و شماره ای برای این نماز نیست و مؤمن به مقدار محبت و توانایی اش به محبوبش تقدیم می کند.


ابومحمد صمیری می گوید: ما را ابوعبدالله احمد بن عبدالله بچلی به سندی که مرفوع است به ائمه علیهم السلام، حدیث کرد که فرمود: «هر کس ثواب نماز خود را برای رسول خدا و امیرالمؤمنین و اوصیای بعد آن حضرت علیه السلام قرار دهد، خداوند ثواب نمازش را آن قدر افزایش می دهد که از شمارش آن نفس قطع می گردد و پیش از آنکه روحش از بدنش برآید به او گفته می شود: ای فلان! هدیه تو به ما رسید، پس امروز پاداش و تلافی نیکی های تو است دلت خوش و چشمت روشن باد به آنچه خداوند برایت مهیا فرمود و گوارایت باد آنچه را به آن رسیدی.»[16]

گریستن در مصیبت امام حسین (ع)


از نکات جالب توجه دیگر در وظایف مؤمنان گریستن در مصیبت امام حسین[17] و خواندن زیارت آن حضرت است و این مورد از اموری است که بوسیله آن حق امام علیه السلام اداء می گردد و بدون تردید ادای حق آن حضرت از عظیم ترین و مهمترین وسایل تقرب یافتن به اوست.

امام صادق علیه السلام می فرماید: «هر کس قبر پدرم [ابی عبدالله] را زیارت کند همانا رسول خدا را صله نموده و پیوند ما را گرامی داشته و غیبتش حرام می گردد و گوشتش بر آتش (دوزخ) حرام می شود.»[18]

 تجدید بیعت


در وجود مقدس حضرت ولی عصر اموری جمع گردیده که هر کدام از آنها نصرت و یاری ایشان را موجب می شود. چون که یاری نمودن این امام، یاری کردن مظلوم و کمک به ذی القربی و نصرت ولیّ نعمت و یاری نمودن واسطه نعمت و نصرت کسی که خداوند او را یاری می کند، نصرت کریم، شریف و ... می باشد.


در زیارت آل یاسین می خوانیم: «وَ نُصرَتی مُعَدَّهٌ لَکُم»[19] یاری من برای شما آماده است و آنچه در فضیلت نیت خیر و تصمیم داشتن بر انجام کار نیک روایت شده بر این مطلب دلالت می کند.


در زیارت حضرت علیه السلام این گونه آمده است: «فَإن اَدرَکتُ اَیّامَکَ الزّاهِرَهَ و اَعلامَکَ الباهِرَهَ فَها اَنا ذا عَبدُکَ المُتَصَرِّفُ بَینَ اَمرِکَ وَ نَهیِکَ اَرجُوبِهِ الشَّهادَهَ بَینَ یَدَیکَ وَ الفَوزَ لَدَیکَ»[20]؛ مولای من! اگر درک کردم روزگار درخشان تو را و پرچم های نمایان تو را، من همان بنده مطیع تو هستم که خود را در اختیار امر و نهی تو می گذارم به امید آنکه در رکاب حضرتت شهید شوم و در نزدت کامیاب گردم.


تجدید بیعت با آن حضرت علیه السلام بعد از هر نماز از نماز های پنج گانه یا در هر روز و یا در هر جمعه[21].


 بیعت، هم عهدی و پیمان بستن با آن حضرت به دو امر تحقق می یابد:


1. تصمیم قلبی محکم و ثابت بر اطاعت آن حضرت علیه السلام و یاری او با نثار جان و مال.


2. اظهار نمودن آنچه قصد کرده و دل بر آن نهاده، بوسیله زبان.


از جمله اموری که مستحب است هر روز بعد از نماز صبح خوانده شود این است: «اللهم بلغ مولای صاحب الزمان صلوات الله علیه عن جمیع المؤمنین و المؤمنات فی مشارق الارض و مغاربها سهلها و جبلها و برها و بحرها و ... .»[22]


و از جمله دعاهای رسیده که مشتمل بر تجدید بیعت برای حضرت صاحب الامر علیه السلام است «دعای عهد» است.[23] 

در این زمینه در زیارت حضرت حجت بعد از نماز صبح نیز چنین می خوانیم: «اللهم انی اجدد له فی هذا الیوم و فی کل یوم عهداً و عقداً و بیعه فی رقبتی»[24][24]، خدایا! من تجدید بیعت می کنم در این روز و در هر روز، عهد و پیمان و بیعتی را که از آن حضرت بر گردن من است.


غنیمت دانستن شبهای قدر[25] که شب بروز و ظهور قدر و منزلت و حکومت حضرت مهدی است و نیز شبی است که امور یک سال بندگان تقدیر می شود، دعا و نیایش و استمداد از آن حضرت می تواند در اعمال انسان مؤثر واقع شود و تاکید شده که در شب بیست و سوم این ماه هر چه ممکن است دعای «اللهم کن لولیک ...» خوانده شود.

حفظ احادیث


از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: «مَن حَفِظَ مِن احادیث، اربعین حدیثاً بَعَثه الله یوم القیامه عالما فقیها»[26] کسی که چهل حدیث از احادیث ما را فرا گیرد خداوند او را در روز قیامت عالم و فقیه برمی انگیزد.

خواندن دعا


مداومت بر دعایی که ثقه الاسلام کلینی، شیخ نعمانی و شیخ طوسی به سندهای خود از زراره نقل کرده اند که زراره گفت: شنیدم حضرت ابو عبدالله امام صادق علیه السلام فرمود: «برای آن جوان (حضرت مهدی) پیش از قیامش، غیبتی خواهد بود. گفتم: چرا؟ فرمود: می ترسد – و به شکمش اشاره کرد – سپس فرمود: ای زراره! اوست منتظر و اوست که در ولادتش شک می کنند. پس بعضی می گویند پدرش بدون بازمانده از دنیا رفت و بعضی از آنها می گویند: در حالی که در شکم مادر بود پدرش فوت کرد و بعضی می گویند: دو سال پیش از فوت پدرش متولد شد و او است منتظر مگر اینکه خداوند عزوجل دوست دارد که شیعه را امتحان کند پس در آن هنگام، تشکیک و توهم اهل باطل آغاز می شود، ای زراره! اگر آن زمان را درک کردی این دعا را بخوان:


«اللَّهُمَّ عَرِّفنِی نَفسَک فَإنَّکَ إن لَم تُعَرِّفنِی نَفسَکَ لَم أعرِف نَبِیَّک، اَللَّهُمَّ عَرِّفنِی رَسُولَک فَإنَّک إن لَم تُعَرِّفنِی رَسُولَکَ لَم أعرِف حُجَّتَک، اَللَّهُمَّ عَرِّفنِی حُجَّتَک إن لَم تُعَرِّفنِی حُجَّتَک ضَلَلتُ عَنَ دِینِی»[27]؛ بار خدایا! تو مرا به خود شناساکن که اگر خودت را به من نشناسانی، پیغمبرت را نخواهم شناخت، بار خدایا! تو رسولت را به من بشناسان که اگر رسول خود را به من نشناسانی حجتت را نخواهم شناخت، پروردگارا! حجت خود را به من بشناسان که اگر حجتت را به من نشناسانی از دین خود گمراه خواهم شد.


دعایی که شیخ صدوق به سند خود از عبدالله بن سنان روایت کرده که گفت: حضرت امام صادق علیه السلام فرمودند: «پس از این شبهه ای شما را خواهد رسید که بدون نشانه دیده شدنی و امام هدایت کننده ای خواهید ماند و از آن نجات نمی یابید مگر دعای غریق را بخواند، راوی می گوید: عرضه داشتم دعای غریق چگونه است؟ فرمود: چنین بگوید: یا الله یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی علی دینک»[28]، ای خداوند، ای مهربان، ای دگرگون کننده قلب ها، دل مرا بر دینت پایدار کن.

طلب شفاعت [29]

آن جناب علیه السلام «باب الله» است که از آن در آیند و راه به سوی رضوان خداوند است و اوست شفیع به سوی خدای تعالی که بندگان را امر فرموده به آن توسل جویند، چنان که در روایات از ائمه علیهم السلام آمده که درباره فرموده خداوند -«وَ لِلّهِ الاَسماءُ الحُسنی فادعُوهُ بِها»[30]؛ برای خداوند نام های نیکی است، او را با آنها بخوانید- فرمودند: «به خدا قسم مائیم آن اسماء حسنائی که خداوند بندگانش را امر فرموده، بوسیله آنها، او را بخوانند.» و نیز در در زیارت آن حضرت علیه السلام می خوانیم: «وَ قَد إتَکَلتُ عَلی شَفاعَتِکَ وَ رَجَوتُ بِمُوَالاتِکَ وَ شَفاعَتِکَ مَحوَ ذُنُوبِی وَ سَترَ عُیُوبِی وَ مَغفِرَهَ زَلَلی»[31] و بر شفاعت تو تکیه کردم و به دوست داشتن و شفاعت تو امیدوارم، گناهانم محو و نابود شود و عیب هایم پرده پوشی شود و لغزش هایم آمرزیده شود.

درخواست ها و حاجت ها[32]

 استمداد و استعانت و استغاثه از آن بزرگوار در هنگام شدائد، بلایا، امراض، روآوردن شبهات و فتنه از اطراف و جوانب، ندیدن راه چاره و خواستن از حضرتش، حل شبهه و دفع بلیّه. بدین منظور ایشان بر حسب قدرت الهیه بر حال هر کس دانا و بر اجابت خواسته اش تواناست و فیضش عام و از نظر در امور رعایا و پیروان خود غفلت نکرده و نمی کند و خود حضرت در توقیعی که برای شیخ مفید فرستادند، مرقوم فرمودند: «علم ما محیط و فراگیر است خبرهای شما را و غایب نمی شود از علم ما هیچ چیز از اخبار شما و معرفت به بلایی که به شما می رسد.»

تقیه [33]


در کتاب کافی از امام صادق علیه السلام آمده که فرمود: «تقیه سپر مؤمن و تقیّه نگهدار مؤمن است و هر کس را تقیه نیست ایمان ندارد، همانا حدیثی از احادیث ما به بنده ای می رسد پس خدای عزوجل را بین خود و خدا با آن دینداری می کند و مایه عزت او در دنیا و نور او در آخرت می گردد و بنده دیگر حدیثی از احادیث ما به او می رسد پس او آن حدیث را فاش می سازد و موجب خواری او در دنیا می شود و خداوند آن نور را از او می گیرد.»[34]

همراهی


در زیارت حضرت می خوانیم: «وَ اجعَلنِی مِنَ المُستَشهَدینَ بَینَ یَدیه طائعاً غیرَ مکره»[35]، (خدایا) قرار بده مرا از شهادت یافتگان در پیش روی آن حضرت از روی میل و رغبت، بدون اکراه.

از خداوند بخواهیم که اگر در حین ظهور مرده باشیم ما را زنده نماید، تا در رکاب حضرت به حمایت از ایشان برخیزیم.

پاك بودن


پاکسازی درون[36]، از صفات پلید و زیور دادن آن بوسیله اخلاق پسندیده است. این امر در هر زمان واجب است، به خصوص اهمیت تذهیب نفس در وظایف زمان غیبت حضرت ولی عصر از این جهت است که درک فضیلت صحبت او و قرار گرفتن در اعداد اصحاب آن جناب بستگی به این مطلب دارد.

نعمانی روایتی از امام صادق علیه السلام نقل نموده که حضرت می فرماید: «هر کس دوست دارد از اصحاب حضرت قائم علیه السلام باشد باید که منتظر باشد و در این حال به پرهیزگاری و اخلاق نیکو رفتار نماید.»[37]

----------------------

1- محمد باقر مجلسی، منتهی الامال، صفحه 368 .

2- شیخ عباس قمی، مفاتیح الجنان، انتشارات فیض کاشانی، 1375، صفحه 866 ؛ اللهم صل علی ولیک و ابن اولیائک الذین فرضت طاعتهم و اوجبت حقهم».

 3- سید محمد تقی موسوی، مکیال المکارم، پیشین، صفحه 104.

 4- علی اکبر مهدی پور، چهل حدیث پیرامون یوسف زهرا (س)؛ موسسه نشر و مطبوعات حاذق،  1372شمسی، صفحه 92 ؛ از جابر بن عبدالله انصاری نقل شده که گفته، رسول خدا (ص) فرمودند: «من انکر خروج المهدی فقد کفر بما انزل علی محمد» منابیع الموده صفحه 447، به نقل از لطف الله صافی گلپایگانی، منتخب الاثار، من منشورات مکتبه الصدر، صفحه 149. 

 5- ابراهیم شفیعی سروستانی، انتظار، بایدها و نبایدها، پیام تهران، چاپ دوم، 1384 ص 9.

6 - محمد باقر مجلسی، بحارالانوار، ج 77 ، پیشین، ص 173.

 7- سوره یوسف آیه 87 .

8- محمد بن کلینی، روضه فی الارض، جلد 8، صفحه 229، حدیث 293.

9 - شیخ حر عاملی، وسائل شیعه، جلد 11، صفحه 567، باب 23، حدیث3.

 10 - مجالس شیخ صدوق، مجلس 17، حدیث 4 ؛ علامه مجلسی، بحارالانوار، جلد 44، صفحه 282، حدیث 1.

 11- قرآن کریم، سوره حج، آیه 32.

 12- علامه مجلسی، بحارالانوار، جلد 44، صفحه 278، حدیث 1.

 13- همدانی، صدر الاسلام، «تکالیف الانام فی الغیبه الانام»، تکلیف 24؛ در زیارت آل یاسین می خوانیم: السلام علیک فی آناء لیلک و اطراف نهارک، درود بر تو تمام ساعات شب و سراسر روز.

 14- شیخ عباس قمی، مفاتیح الجنان، انتشارات فیض کاشانی، 1375، صفحه 867.

 15- شیخ عباس قمی، مفاتیح الجنان، انتشارات فیض کاشانی، 1375، صفحه 867.

 16- موسوی، سید محمد تقی ، مکیال المکارم، المطبعه العلمیه، قم، 1398 هجری، جلد 2، صفحه264.

 17- موسوی، سید محمد تقی ، مکیال المکارم، المطبعه العلمیه، قم، 1398 هجری، جلد 2، صفحه412.

18- ابن قولویه، کامل الزیارات، باب 46، صفحه 127.

 19- شیخ عباس قمی، مفاتیح الجنان، انتشارات فیض کاشانی، 1375، صفحه 865.

20- شیخ عباس قمی، مفاتیح الجنان، انتشارات فیض کاشانی، 1375، صفحه 870.

 21- سید محمد تقی موسوی، مکیال المکارم، المطبعه العلمیه، قم، 1398 هجری، جلد 2، صفحه229.

 22- شیخ عباس قمی، کلیات مفاتیح الجنان، انتشارات فیض کاشانی، 1375، صفحه 892، دعای حضرت حجت علیه السلام بعد از نماز صبح.

 23 - این دعا در کلیات مفاتیح الجنان تحت عنوان «دعای عهد» آمده است.

 24- شیخ عباس قمی، مفاتیح الجنان، انتشارات فیض کاشانی، 1375، صفحه 891، اعمال شب و روز نیمه شعبان.

 25 - سید محمد تقی موسوی، مکیال المکارم، المطبعه العلمیه، قم، 1398 هجری، جلد 2 ، صفحه 379.

 26- علی اکبر مهدی پور، چهل حدیث پیرامون یوسف زهرا، نشر حاذق، 1372، صفحه 10.

 27- کلینی، محمد بن یعقوب، اصول کافی، جلد 2، صفحه 133، باب الغیبه، حدیث 3.

 28- شیخ صدوق، کمال الدین و تمام النعمه؛ جلد دوم، صفحه 351، باب 33، حدیث 49.

 29- موسوی، سید محمد تقی ، مکیال المکارم، المطبعه العلمیه، قم، 1398 هجری، جلد 2، صفحه271.

 30- قرآن کریم، سوره اعراف، آیه 170.

 31- قمی، شیخ عباس، مفاتیح الجنان،انتشارات فیض کاشانی، 1375، صفحه 871.

 32- طبرسی نور، حاج میرزا حسین، النجم الثاقب، باب دهم، صفحه 430.

 33- موسوی، سید محمد تقی ، مکیال المکارم، المطبعه العلمیه، قم، 1398 هجری، جلد 2، صفحه284.

 34- اصول کافی، جلد 3، صفحه 314، باب التقیه، حدیث 23.

 35- قمی، شیخ عباس ، مفاتیح الجنان،انتشارات فیض کاشانی، 1375، صفحه 891، زیارت حجت بعد از نماز صبح ( دعای اللهم بلغ ...).

 36- موسوی، سید محمد تقی ، مکیال المکارم، المطبعه العلمیه، قم، 1398 هجری، جلد 2، صفحه305.

 37- کتاب غیبت نعمانی، محمد بن نعمانی، صفحه 106.

--------

 منبع :

 www.abna.ir

ادامه دارد ....

iconبرچسب‌ها : وظایف منتظران (ضرورت شناخت حقیقی امام), نعمت الله پیغان, ظهور آخرین منجی,
  • نوشته شده توسط : میثم طاهری
  • در تاریخ : سه شنبه 3 مرداد 1391
  • نظرات()
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات