وظایف منتظران ظهور حضرت مهدی (علیه السلام) (قسمت دوم و پایانی)

كسب آمادگى براى ظهور حضرت

لزوم ارتباط قلبى با امام

دعا كنید. نافله بخوانید. توجه پیدا كنید. متذكر باشید. در شبانه‏روز یك ساعت را براى خودتان و خداى خودتان قرار بدهید. از كارها و اشتغالات گوناگون خودتان را بیرون بكشید؛ با خدا و اولیاى خدا و با ولى‏عصر (عجل الله تعالى فرجه و ارواحنا فداه ) مأنوس بشوید. با قرآن مأنوس باشید و در آن تدبر بكنید. (1)

ویژگى‏هاى شیعیان حقیقى اهل‏بیت (ع)

خصوصیات شیعه‏ى اهل‏بیت و مكتب اهل‏بیت در چیست ؟ این خصوصیات ، باید در تمام محافل و مجامع و جوامع شیعى ترویج شود. اولش توسل به پروردگار و محو شدن در راه اراده‏ى پروردگار و بالاتر از همه چیز ، داشتن معرفت و محبت الهى است. (2)

لزوم انس و پیوند با امام زمان از راه دعا

در این راه، لطف پروردگار و دعاى مستجاب ولى‏عصر ) عجل الله تعالى فرجه الشریف ( پشتیبان ماست و ما باید خود را با آن حضرت و با یادش هر چه بیشتر آشنا كنیم. امام زمان را فراموش نكنیم. مملكت ما، مملكت امام زمان است. انقلاب ما، انقلاب امام زمان است ؛ زیرا انقلاب اسلام است. یاد ولى الله اعظم را در دل‏هاى خودتان داشته باشید. دعاى » اللهم انا نرغب الیك فى دولة كریمة « را با همه‏ى دل و با نیاز كامل بخوانید. هم روحتان در انتظار مهدى باشد، هم نیروى جسمى‏تان در این راه حركت بكند. (3)

پیوند عمیق با امام زمان (عج) ترجمان روح بسیج

بسیجیان ، ارتباط خاصى با این نقطه‏ى اساسى عواطف دل‏هاى شیعیان و مسلمانان دارند... . بسیج به معنى حضور و آمادگى در همان نقطه‏اى است كه اسلام و قرآن و امام زمان ( ارواحنا فداه) و این انقلاب مقدس به آن نیازمند است؛ لذا پیوند میان بسیجیان عزیز و حضرت ولى‏عصر( ارواحنا فداه ) - مهدى موعود عزیز - یك پیوند ناگسستنى و همیشگى است. (4)

عمل‏گرایى ، تعالى‏بخش آرمان‏گرایى در مهدویت

هر چند اعتقاد به حضرت مهدى ( ارواحنا فداه) یك آرمان والاست و در آن هیچ شكى نیست؛ اما نباید مسأله را فقط به جنبه‏ى آرمانى آن ختم كرد - یعنى به عنوان یك آرزو در دل، یا حداكثر در زبان، یا به صورت جشن - نه ، این آرمانى است كه باید به دنبال آن، عمل بیاید. (5)

آمادگى معنوى ، سرآمد ویژگى‏هاى منتظران

هیچ كس نمى‏تواند بگوید كه ظهور مهدى (عج)در آینده‏ى نزدیكى نیست . ما نمى‏دانیم . شاید در آینده‏ى نزدیكى بود . شاید در زمان حیات ما بود. شاید این توفیق ، براى مردم این نسل وجود داشت. مگر مى‏شود با آلودگى، با ضعف نفس و با اصلاح نكردن نفس ، با آن بزرگوار در دوران دولت حق و حكومت الهى او رابطه برقرار كرد؟ !
باید خود را آماده كنیم. هر كس باید احساس كند كه وظیفه دارد خود را آماده كند. این آمادگى، معنوى و روحى است ، آمادگى ایمانى است. (6)

ارتباط قلبى با امام عصر (عج)، آماده كننده‏ى منتظران

هر كس باید سعى كند یك رابطه‏ى شخصى میان خود و میان ولى الله الاعظم ( ارواحنا فداه)، به وجود آورد. همه باید میان قلب و روح خود و آن وجود مقدسى كه مظهر اسماء و صفات الهى ، مظهر قدرت و علم الهى و وعاى كامل معرفت الله است، ارتباطى به وجود آورد؛ با توجه ، با توسل ، با سخن گفتن ، با اظهار ارادت كردن، خود را آماده نگه دارد.(7)

تحصیل آمادگى در زمان غیبت، عامل نزدیك شدن ظهور

هر كس باید سرمایه‏ى عظیمى از امید و ایمان و نورانیت در خود ایجاد كند، تا شایسته‏ى این شود كه از نزدیكان و خواص آن حضرت، از یاران آن بزرگوار، از همكاران او در حركت عظیم جهانى‏اش قرار گیرد. اگر از نزدیكان او نشدیم، اگر از پیروان او نشدیم، آن وقت شقاوتى بالاتر از این نیست. پس، باید خودمان را آماده كنیم. این جاست كه بعد تربیتى و سازندگى این فكر هم، خود را نشان مى‏دهد. كدام عامل مى‏تواند انسان را به این اندازه و با این قدرت بسازد ؟ ! (8)

مقاومت در شداید، از شروط تعجیل در فرج

شاید در آن لحظه‏اى كه آزادگان عزیز ما در اردوگاه‏هایى با نگهبانان غلاظ و شداد دشمن روبه‏رو بودند و ایستادگى مى‏كردند، بعضى از آن‏ها امیدى هم به آزادى خودشان نداشتند. شاید در میان آن‏ها كسانى هم بودند كه خسته مى‏شدند و مى‏گفتند: تا كى ؟ اما سنت الهى این است كه « فان مع العسر یسرا ، ان مع العسر یسرا» .(9)

اگر سختى‏ها را تحمل كردید، خداى متعال درهاى فرج را خواهد گشود.

اگر مجاهدت در راه خدا را بر جسم و نفس خودتان هموار كردید، خداى متعال روشنایى فرج را به شما نشان خواهد داد و درهاى فرج را به روى شما باز خواهد كرد : « و من یتق الله یجعل له مخرجا و یرزقه من حیث لا یحتسب ». (10) خداى متعال به بركت مجاهدت و به شرط ایستادگى ، بیرون از دایره‏ى محاسبه‏ى معمولى عقول بشرى ، درها را باز و راه‏ها را هموار مى‏كند. (11)

انتظار ظهور، انتظار گشایش رحمت الهى

انسان‏ها باید به طور دایم در حال انتظار باشند؛ انتظار فرج الهى ، فتوح از طرف پروردگار ، گشایش ابواب رحمت و معرفت و سرازیر شدن چشمه‏هاى معرفت بر دل انسان است. (12)

انتظار فرج، انتظار معرفتى بى‏منتها

یكى از عمومى‏ترین نمونه‏هاى انتظار فرج، این است كه انسان در عالم معنویات، به هیچ چیز قانع نباشد. همه‏ى افراد بشر ممكن است در معرض لطف الهى قرار گیرند، و خداى متعال، سرچشمه‏ى معارف و هدایت خودش را به دل‏هاى آن‏ها باز كند و آن‏ها را به كسانى تبدیل نماید كه به مقام معرفت حق رسیده‏اند. چنین مقامى، خیلى والاست. همین معرفت حق است كه موجب مى‏شود انسان، منقطع الى الله شود :« هب لى كمال الانقطاع الیك» كمال منقطع شدن به پروردگار، یعنى بریدن از همه‏ى علایق و موانع مادى كه انسان را احاطه كرده‏اند و نمى‏گذارند او در راه كمال حركت كند و سیر الى الله، توجه به خدا، وصول به معرفت كامل و قرب كامل الى الله را مورد همت خود قرار دهد و براى آن به تلاش بپردازد، كه تلاشى تمام نشدنى هم هست . بشر در حد انبیاء و اولیاء هم كه مى‏رسد ، براى رسیدن به این حالت، به عبادت و تلاش مى‏پردازد - حد پیغمبر اكرم و ائمه ( علیهم‏السلام) - شب زنده‏دارى مى‏كند و توسلات و توجهات و تضرعاتش در آن سطح و در آن پایه انجام مى‏گیرد. وادى عجیبى است كه مردان خدا و اولیاى حق، در آن وادى، خودى هستند و راه را مى‏شناسند. البته كسانى هم هستند كه از دور، چیزهایى شنیده‏اند. امثال ما، بیگانه از این عوالم و معارف هستیم. ما مگر كلمات و الفاظى را از كسانى كه اهل این معانى هستند، یك وقت بشنویم و چیزى از آن بفهمیم یا نفهمیم؛ اما این راه، جلو آحاد بشر ، باز است. آحاد بشر مى‏توانند این راه را بپیمایند و سلوك كنند. بالاترین انتظار فرج‏ها، این است. (13)

مختصات منتظر واقعى

اگر ما سرباز امام زمانیم، باید خود را براى مبارزه با این‏ها آماده كنیم. منتظران امام زمان باید صالح باشند. بزرگ‏ترین وظیفه‏ى منتظران امام زمان این است كه از لحاظ معنوى و اخلاقى و عملى و پیوندهاى دینى و اعتقادى و عاطفى با مؤمنین و همچنین براى پنجه درافكندن با زورگویان، خود را آماده كنند. كسانى كه در دوران دفاع مقدس ، سر از پا نشناخته در صفوف دفاع مقدس شركت مى‏كردند، منتظران حقیقى بودند. كسى كه وقتى كشور اسلامى مورد تهدید دشمن است، آماده‏ى دفاع از ارزش‏ها و میهن اسلامى و پرچم برافراشته اسلام است، مى‏تواند ادعا كند كه اگر امام زمان بیاید ، پشت سر آن حضرت در میدان‏هاى خطر قدم خواهد گذاشت . اما كسانى كه در مقابل خطر ، انحراف و چرب و شیرین دنیا خود را مى‏بازند و زانوانشان سست مى‏شود؛ كسانى كه براى مطامع شخصى خود حاضر نیستند حركتى كه مطامع آن‏ها را به خطر مى‏اندازد ، انجام دهند ؛ این‏ها چطور مى‏توانند منتظر امام زمان به حساب آیند ؟ كسى كه در انتظار آن مصلح بزرگ است، باید در خود زمینه‏هاى صلاح را آماده سازد و كارى كند كه بتواند براى تحقق صلاح بایستد .(14)

تلاش براى حفظ دین، عامل رضایت امام عصر (عج)

در این زمانه‏ى وانفسا، براى حفظ دین خود چه كنیم كه مورد تأیید امام زمان باشیم ؟
همین كارهایى كه الان مى‏كنید، خوب است ؛ توجه به دین، به نماز ، به سیاست ، پایبندى به نظام، حضور در اجتماعات بزرگ و حضور در صحنه‏هاى نظام. (15)

لزوم استفاده از شیوه‏هاى هنرى در تعمیق ایمان به امام عصر (عج)

برادران عزیز ! مسأله‏ى مهدویت مسأله‏اى مهم و اساسى است. اثبات مهدویت كار بسیار آسانى است. اثبات اصل مهدویت در یك محفل علمى با مخاطبانى كه اهل علم و اهل تفكر و استدلال‏اند، جزو آسان‏ترین كارها است. در این هیچ تردیدى نیست.ایمان و اعتقاد مردم هم خوب است . منتها تعمیق این ایمانى كه مردم به امام زمان ) ارواحنا فداه ( دارند، كار بسیار ظریفى است . باید در این قضیه با شیوه‏هاى هنرمندانه‏ى تبلیغى وارد شد. (16)

لزوم تعمیق اعتقاد به امام عصر (عج)در بین عموم خصوصا جوانان

اگر شما بتوانید این عشق و محبت و سوز و گداز را كه مردم ما به طور طبیعى نسبت به حضرت دارند، در سطح عموم مردم به خصوص جوانان با یك نگاه عالمانه و آگاهانه همراه كنید، بركات این كار لاتعد و لاتحصى خواهد شد.
نفس وجود این پشتوانه‏ى عظیم، هر انسانى را چنان مستحكم مى‏كند كه مى‏تواند در همه‏ى میدان‏هاى دشوار وارد شود.(17)

اعتقاد به مهدویت، عامل تحولى عظیم در جامعه

هنر بزرگ این است كه بتواند این مقوله را با زبان هنرمندانه‏ى اثرگذار به ذهن مخاطبان جوان و دانا و آگاه منتقل كنید، تا این جزء وجودشان شود. آن وقت تحول عظیمى در زندگى انسان‏ها به وجود خواهد آمد. (18)

پی نوشت :

1- سخنرانى در دیدار با مسؤولان و كارگزاران نظام جمهورى اسلامى ، 70/5/23
2- در دیدار مهمانان كنفرانس جهانى اهل‏بیت در روز نیمه شعبان، 72/11/8
3- در مكتب جمعه ، ص 251، 60/3/29
4- همزمان با هفته بسیج و روز ولادت حضرت مهدى (عج)، 78/9/3
5- در دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت نیمه شعبان در مصلاى تهران، 81/7/30
6- در دیدار میهمانان كنفرانس جهانى اهل‏بیت، 72/11/8
7- در دیدار میهمانان كنفرانس جهانى اهل‏بیت، 72/11/8
8- در دیدار میهمانان كنفرانس جهانى اهل‏بیت ، 72/11/8
9- انشراح (95) / 5و6
10- طلاق (65) 2 و 3
11- در دیدار ایثارگران ، در سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامى ، 76/5/29
12- بیانات مقام معظم رهبرى به مناسبت نیمه شعبان، 75/10/6
13- بیانات مقام معظم رهبرى به مناسبت نیمه شعبان ، 75/10/6
14- در دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت نیمه شعبان در مصلاى تهران، 81/7/30
15- بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه شهید بهشتى ، 82/2/22
16- فصلنامه انتظار ، تابستان و پاییز 82، ش 8 و 9 ، ص 7
17- فصلنامه انتظار، تابستان و پاییز 82، ش 8 و 9، ص 7
18- فصلنامه انتظار، تابستان و پاییز 82، ش 8 و 9 ، ص 7
--------
منبع :
موسسه جهانی سبطین

iconبرچسب‌ها : ظهور, حضرت مهدی (عج), وظایف منتظران, اهل‏بیت (ع), مهدویت,
  • نوشته شده توسط : میثم طاهری
  • در تاریخ : یکشنبه 18 تیر 1391
  • نظرات()
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic