وظایف منتظران ظهور حضرت مهدی (علیه السلام) - (قسمت اول)

شناخت حجت خدا و معرفت به آن حضرت

امام زمان (عج) ، مظهر عدل خداوند

مظهر عدل پروردگار ، امام زمان (عج) است و مى‏دانیم كه بزرگ‏ترین خصوصیت امام زمان (علیه الصلاه و السلام)- كه در دعاها و زیارات و روایات آمده است - عدالت مى‏باشد : » یملأ الله به الارض قسطا و عدلا« . (1)

انتظار، مقدمه‏ى معرفت امام عصر (عج)

امروز، روز امام زمان و مهدى موعود محبوب این امت است. اولا، روز جمعه است. ثانیا، شب ولادت باسعادت این منجى بشریت است و ما مردمى كه در راه نزدیك شدن آرمان امام زمان سالیانى به انتظار و اشتیاق و روزگارى به مبارزه و مقاومت گذرانیده‏ایم، به جاست كه از این موقعیت براى آشنا شدن با اهداف امام زمان اندكى استفاده كنیم. (2)

توجه قلبى به امام عصر (عج) ، لطفى از سوى پروردگار

براى ملت ما، ماجراى حضرت ولى‏عصر (ارواحنا له الفداء ) یك ماجراى بدیهى و ضرورى است. حقیقتا یاد آن بزرگوار در دل‏هاى مردم ما هست و مردم، حالت انتظار آن امام همام و توسل و توجه به او را به معناى حقیقى كلمه، در دل و وجود خود دارند. این هم یكى از الطاف خداوند بر ملت ماست كه در دوران انقلاب، آن بزرگوار در فضاى ذهنى و معنوى جامعه حضور دارد و جوانان با او قلبا ارتباط دارند. (3)

لزوم توجه و تدبر در ادعیه

فقط خواندن دعاى ندبه كافى نیست؛ درس گرفتن و فهمیدن آن لازم است. (4)

لزوم توجه قلبى به امام عصر (عج)

در این روز جمعه‏ى با بركت، اولین جمعه‏ى ربیع المولود، ماهى كه متعلق به پیامبر خداست، [توجه به] این [نكته لازم] است كه ما همیشه مخصوصا در روزهاى جمعه، توسل و توجه‏مان را به ولى‏عصر ) صلوات الله علیه ( فراموش نكنیم.(5)

حقیقت معرفت امام عصر (عج) خارج از بیان و فهم ما

درباره‏ى بركات این میلاد معظم و حقایقى كه در باب وجود اقدس ولى‏عصر ( ارواحنا لتراب مقدمه الفداء) هست، من قادر نیستم سخن تازه‏اى بگویم. درك مراتب معنوى و حقایق الهى در باب این قطب اعظم عالم امكان و خلیفه‏ى خدا و مظهر صفات و اسماى الهى ، در حد زبان و بیان و قلب و فهمى همچون من قاصر نیست. خود آن‏ها باید درباره‏ى امام زمان سخن بگویند ؛ همچنان كه خود آن‏ها باید درباره‏ى على بن ابى‏طالب (علیه‏السلام) و بقیه‏ى اولیاء و اصفیاى دین سخن بگویند. (6)

تلاش براى معرفت به مظهر فضل خداوند

وجود مقدس امام زمان، مصداق وعده‏ى الهى است. همین قدر مى‏دانیم كه این بازمانده‏ى خاندان وحى و رسالت، علم سرافراز خدا در زمین است. » السلام علیك ایها العلم المنصوب و العلم المصبوب و الغوث و الرحمة الواسعة وعدا غیر مكذوب « . او وعده‏ى الهى و مصداق لطف خدا بر انسانیت و بشریت است. او مستوره و نمونه‏اى از اولیاء و انبیاء و برجسته‏ترین بندگان خداست . او نمایشگر مبلغ فضل الهى بر بنى‏آدم است. این‏ها چیزهایى است كه خود آنان بیان فرمودند. اگر ما بتوانیم در حد فهم قاصر و ناقص خودمان، رشحاتى از این گفته‏ها را درك كنیم و بفهمیم، خیلى برد كرده‏ایم. (7)

انس با امام عصر (عج)عامل جلب توجهات مهدوى

خداى متعال توفیق دهد كه ما سربازان آن بزرگوار، متوسل و متذكر آن بزرگوار باشیم و انس و رابطه‏ى قلبى و روحى با آن بزرگوار برقرار كنیم. اگر شما از این طرف انس داشتید، از آن طرف هم جلب توجه، جلب تذكر و جلب لطف و محبت خواهد شد .(8)

رابطه‏ى قلبى با امام عصر (عج) عامل حفظ نعمت‏ها

با توجه ، تضرع ، نافله ، گفتگوى نیمه شب با خدا و توسل به حضرت ولى‏عصر )ارواحنا فداه ( - كه سید و سالار بزرگ ما اوست - این نعمت را حفظ كنید. همه‏ى چیزها به او برمى‏گردد. (9)

اختلاف شیعیان، عامل تألم قلبى امام عصر (عج)

به برادران شیعه عرض مى‏كنم كه جنگ میان آحاد شیعه، دل مقدس حضرت بقیت الله ) ارواحنا فداه ( را به درد مى‏آورد و هیچ یك از آحاد شیعه اعم از حزب وحدت و غیر آن و مردم غیرحزبى ، مطلقا و به هیچ بهانه حق ندارند با یكدیگر جنگ كنند. (10)

بزرگداشت یاد و نام حضرت مهدى (عج)

لزوم تعمیق مباحث مهدویت

مسأله‏ى ولادت حضرت مهدى (عجل الله تعالى فرجه الشریف)، از این جهت هم حایز اهمیت است كه مسأله‏ى انتظار و دوران موعود را كه در مذهب ما، بلكه در دین مقدس اسلام ترسیم شده است - دوران موعود آخرالزمان، دوران مهدویت - ما به یاد بیاوریم، روى آن تكیه كنیم و بر روى آن مطالعه و دقت و بحث‏هاى مفیدى انجام گیرد. (11)

عید ولادت امام عصر (عج) ، عید آینده‏ساز

تفاوت عید ولادت حضرت بقیت الله با بقیه‏ى اعیاد اسلامى این است كه اعیاد بزرگ ، همه از گذشته حكایت مى‏كنند؛ اما عید ولادت حضرت بقیت الله به آینده نوید مى‏دهد. براى همین است كه دل‏هاى مؤمنین ، به این روز بزرگ و این ولادت عظیم وابسته است. (12)

تعظیم و بزرگداشت روز ولادت امام عصر (عج)

روز ولادت مهدى موعود (ارواحنا لتراب مقدمه الفداء ) ، حقیقتا روز عید همه‏ى انسان‏هاى پاك و آزاده‏ى عالم است. فقط كسانى در این روز ممكن است احساس شادى و خرسندى نكنند كه یا جزو پایه‏هاى ظلم ، یا جزو پیروان طواغیت و ستمگران عالم باشند، و الا كدام انسان آزاده‏اى است كه از گسترش عدالت، از برافراشته شدن پرچم دادگرى و رفع ظلم در سراسر جهان خرسند نشود و آن را آرزو نكند ؟ (13)

نیمه‏ى شعبان، روز امید به آینده‏اى تابناك

روز نیمه‏ى شعبان روز امید و ایمان به آینده، روز مجاهدان پاك‏باز و صادق و روز نگاه به آینده‏اى روشن و تلاش براى آن است.(14)

لزوم درس‏آموزى از نیمه‏ى شعبان

این میلاد و این یاد بزرگ باید به ما درس بدهد. احساسات بسیار خوب است؛ عواطف ، پشتوانه‏ى بسیارى از اعمال نیكوى انسان‏هاست ؛ ایمان و عقیده‏ى قلبى به وجود این منجى عظیم عالم، شفابخش بسیارى از بیمارى‏ها و دردهاى معنوى و روحى و اجتماعى است؛ ولى فراتر از همه‏ى این‏ها، ما باید از این یاد، از این خاطره و از این حادثه‏ى عظیم درس بگیریم. (15)

اهمیت نیمه‏ى شعبان

یكى از مهم‏ترین روزهاى سال ، روز نیمه‏ى شعبان است كه هم مصادف با ولادت ذى‏وجود و مسعود حضرت بقیت الله ( ارواحنا فداه) شده است و هم شب و روز نیمه‏ى شعبان - با قطع نظر از ولادت این بزرگوار در این شب و روز - از لیالى و ایام متبركند. شب نیمه شعبان، شب بسیار متبركى است ؛ تالى تلو لیالى قدر و وقت توجه و تذكر و توسل به ذیل عنایات بارى تعالى و طلب و درخواست است. اعمال و ادعیه‏اى هم دارد كه اگر موفق شده‏اید و آن‏ها را انجام داده‏اید، ان‏شاءالله مشمول قبول پروردگار باشد. اگر كسانى هم غفلت كردند و توجه نداشتند، به یاد نگهدارند كه همه‏ى سال ، شب نیمه‏ى شعبان را مغتنم بشمارند. (16)

پی نوشت :

1- در خجسته سالروز ولادت امام زمان (عج) ، 68/12/22
2- در مكتب جمعه، ص 199، 59/4/6
3- بیانات مقام معظم رهبرى به مناسبت نیمه شعبان، 75/10/6
4- در مكتب جمعه، ص 200، 59/4/6
5- در مكتب جمعه ، ص 55، 59/10/19
6- سخنرانى در دیدار با اقشار مختلف مردم و میهمانان داخلى و خارجى شركت كننده در سمینار » تبیین حكم تاریخى حضرت امام خمینى (ره) « ، در سالروز میلاد امام عصر (عج) ، 69/12/11
7- سخنرانى در دیدار با اقشار مختلف مردم و میهمانان داخلى و خارجى شركت كننده در سمینار » تبیین حكم تاریخى حضرت امام خمینى )ره( « ، در سالروز میلاد امام عصر (عج) ، 69/12/11
8- در دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت میلاد حضرت مهدى (عج) ، 76/9/25
9- در دیدار با فرماندهان و مسؤولان سپاه پاسداران انقلاب اسلامى ، 74/6/29
10- پیام رهبر انقلاب به مردم افغانستان، جمهورى اسلامى 74/4/13
11- در دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت میلاد حضرت مهدى (عج) ، 76/9/25
12- شمیم ولایت، ص 7، در اجتماع بزرگ مردم اصفهان، 80/8/8
13- همزمان با هفته بسیج و روز ولادت حضرت مهدى (عج) ، 78/9/3
14- شمیم ولایت ، ص 89، در اجتماع بزرگ مردم نجف‏آباد ، 80/8/10
15- در سالروز میلاد خجسته امام زمان (عج) ، 79/8/22
16- در دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت میلاد حضرت مهدى (عج) ، 76/9/25
--------
منبع :
موسسه جهانی سبطین

iconبرچسب‌ها : وظایف منتظران, حضرت مهدی, شناخت حجت خدا, انتظار, پروردگار,
  • نوشته شده توسط : میثم طاهری
  • در تاریخ : شنبه 10 تیر 1391
  • نظرات()
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic