اعتقاد به ظهور منجى ، اعتقاد همه‏ى بشریت

 انتظار منجى ، آرمان همه‏ى مستضعفان و آزادى خواهان
امروز مستضعفان آفریقا و آمریكاى لاتین، میلیون‏ها انسان گرسنه‏ى آسیا و آسیاى دور، میلیون‏ها انسان رنگین پوستى كه از ستم تبعیض نژادى رنج مى‏برند، چشم امیدشان به یك فریادرس و نجات‏بخش است. (1)
 
ظهور منجى ظلم‏ستیز، آرزوى همگانى بشر
آرزوى همه‏ى بشر، وجود چنین عنصر والایى است. عقده‏هاى فروخورده‏ى انسان‏ها در طول تاریخ، چشم به انتهاى این افق دوخته است تا انسان والا و برگزیده‏اى از برگزیدگان خدا بیاید و تار و پود ظلم و ستم را - كه انسان‏هاى شریر در همه‏ى تاریخ تنیده‏اند - از هم بدرد. (2)
 
امام مهدى(عج) ، مصلح موعود عالم
همه‏ى بشریت متدین ، منتظر مصلح‏اند و همه‏ى مسلمین ، منتظر مهدى موعودند. (3)
نیمه‏ى شعبان ، عید بشریت در پهنه‏ى تاریخ
پس امروز ، روز عید واقعى است ؛ یعنى روز ولادت، براى همه‏ى بشر و تاریخ - حتى براى گذشتگان - عید است. كسانى بودند كه در دوران تاریك فرعون‏ها و نمرودها و ابوجهل‏ها و سلاطین ظالم، در فقر و ظلم و تبعیض سر كردند و مردند و رنج كشیدند و روى خوبى ندیدند؛ امروز براى آن‏ها هم عید است. (4)
 
نیمه‏ى شعبان ، عید فرادینى
جشن میلاد حضرت حجت (عجل الله فرجه و أرواحنا فداه) براى عموم شیعیان، بلكه همه‏ى عدالت‏خواهان عالم، یك عید بزرگ است. (5)
 
جهان در انتظار موعود
عید بسیار بزرگى است و در میان موالید معظم ، روز میلاد آن مولودى است كه جهان، چشم انتظار و پذیرا و آماده‏ى در آغوش گرفتن اوست. (6)
 
نیمه‏ى شعبان، عیدى همگانى
روز ولادت حضرت مهدى موعود ( ارواحنا فداه) ، یك عید حقیقى براى همه‏ى افراد بشر و آن كسانى است كه ستمى كشیده‏اند، رنجى برده‏اند، دلشان سوخته است، اشكى ریخته‏اند، انتظارى كشیده‏اند و یا با مشاهده‏ى ناملایمات در طول حیات خود و در هر نقطه‏اى از عالم - و حتى در هر نقطه‏اى از تاریخ - مصیبتى تحمل كرده‏اند. همه‏ى آن‏ها در مثل چنین روزى و به یاد امروز، احساس شادمانى و امید و نشاط كرده‏اند. (7)
 
تحقق وعده‏ى الهى با ولادت منجى
این ولادت بزرگ و این حقیقت عظیم، متعلق به یك ملت و یك زمان خاص نیست؛ بلكه متعلق به بشریت است. این « میثاق الله الذى اخذه و وكده» (8) ، میثاق خدا با انسان است. « وعد الله الذى ضمنه » ، (9) این وعده‏ى خداست كه تحقق آن را ضمانت كرده است. (10)
 
آمدن مهدى موعود، آرمانى همگانى
این حقیقت ، مخصوص شیعه هم نیست؛ بلكه همه‏ى ادیان و مذاهب ، عقیده دارند كه یك منجى و یك دست مقتدر الهى ، در مقطعى از تاریخ خواهد آمد و در نجات بشر از ظلم و جور، معجزه‏گرى خواهد كرد. (11)
 
اتفاق همه‏ى مسلمین بر تحقق حكومت مهدوى
همه‏ى فرق اسلامى، چه شیعه و چه سنى ، متفق هستند كه در پایان دوره‏ى جهان، یك دوره‏اى وجود خواهد داشت كه در آن یك حكومت الهى كامل و جامع با سیطره بر شرق و غرب عالم به عنوان حكومت مهدى(عج) تشكیل خواهد شد و در این دوران، احكام اسلامى به طور كامل و جامع اجرا خواهد شد و این بدین معناست كه تا قبل از دوران حضرت مهدى (عج) ، اسلام به صورت كامل و جامع در سطح جهان پیاده نشده است. بدین معنا كه مقصود و هدف اصلى پیغمبر اسلام و همه‏ى نبوت‏ها كه بازسازى عالم و بازسازى انسان و رفع ظلم و رفع كفر و مقابله با نفاق و غلبه‏ى جنود رحمانى بر جنود شیطان است، جز در زمان آن حكومت تحقق پیدا نخواهد كرد. (12)
 
مهدویت، آینده‏ى مطلوب و درخشان براى بشریت
مسأله‏ى بزرگ مهدویت جزء مسایل اساسى در اسلام است ؛ مخصوص شیعه نیست. همه‏ى فرق اسلامى معتقدند كه مهدى (علیه‏السلام) از نسل طیب و طاهر پیغمبر ( صلى الله علیه و آله)، عالم را مملو از عدل و داد براى اقامه‏ى دین خدا و حق الهى ، قیام خواهد كرد. غیرمسلمان‏ها هم به نحوى معتقد به یك آینده‏ى مطلوب و درخشانى براى بشریت هستند كه با همین مسأله مهدویت تطبیق مى‏كند. (13)
 
اجماع مسلمانان بر وجود مهدى موعود
مسأله‏ى مهدى موعود كه متفق علیه میان همه‏ى مسلمانان است و شیعه و سنى به وجود منجى و مصلحى با آن خصوصیات معترفند كه خواهد آمد و سراسر گیتى را از عدل و داد پر خواهد كرد، یكى از مسایل اساسى اسلام است. (14)
 
پی نوشت :
1- در مكتب جمعه ، ص 251، 60/3/29
2- سخنرانى جشن بزرگ منتظران ظهور با بسیجیان، 78/9/3
3- سخنرانى در دیدار با جمع كثیرى از پاسداران، در سالروز میلاد امام حسین (ع) و روز پاسدار، 68/12/10
4- در دیدار اقشار مختلف مردم، 74/10/17
5- در دیدار اقشار مختلف مردم، 81/7/30
6- بیانات مقام معظم رهبرى به مناسبت نیمه‏ى شعبان ، 75/10/6
7- در دیدار اقشار مختلف مردم، 74/10/17
8- مفاتیح الجنان، زیارت آل یاسین
9- مفاتیح الجنان، زیارت آل یاسین
10- در دیدار اقشار مختلف مردم، 74/10/17
11- در دیدار اقشار مختلف مردم ، 74/10/17
12- خطبه‏هاى نماز جمعه‏ى تهران، رسالت ، 66/1/21
13- در دیدار اقشار مختلف مردم، 77/9/14
14- در مكتب جمعه ، ص 249، 60/3/29
--------
منبع :
فصلنامه علمی تخصصی انتظار موعود


  • نوشته شده توسط : میثم طاهری
  • در تاریخ : پنجشنبه 29 دی 1390
  • نظرات()
  • ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

    شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic